25-lecie Szkoły w Mazańcowicach!

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 października 2015

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej były wyjątkowe dla całej społeczności mazańcowickiej. Tego dnia bowiem świętowano 25-lecie Szkoły w Mazańcowicach.

Uroczystości rozpoczęły się poranną Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach odprawioną przez ks. prałata Pawła Grzędziela, ks. proboszcza Piotra Grochowieckiego oraz ks. Grzegorza Gawła. Ksiądz proboszcz w trakcie wygłaszania swojej homilii nie tylko nakreślił rys historyczny szkoły, ale przede wszystkim docenił trud i zaangażowanie osób związanych budową nowej placówki. Ksiądz proboszcz w pięknych słowach ujął także pracę nauczycieli, która daje mnóstwo radości i satysfakcji, ale również wymaga ogromnej odpowiedzialności za kształtowanie postaw młodego pokolenia.

Po zakończonej Mszy świętej zaproszeni goście, Dyrekcja Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, nauczyciele i uczniowie obu placówek udali się do szkolnej sali gimnastycznej na dalszą część obchodów. Zgromadzonych powitały: Pani Agata Czauderna – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach oraz Pani Iwona Śliwa – Dyrektor Gimnazjum w Mazańcowicach. Następnie zaproszono gości do obejrzenia projekcji multimedialnej, w której jej autorka Pani Marta Ostrawska-Belter nawiązała do czasów sprzed 25 lat. Całość dopełniały komentarze lektora pana Bartłomieja Krótkiego. Pokaz slajdów przywołał w pamięci widzów piękne wspomnienia i dostarczył wielu wzruszeń.

Następnie obie panie Dyrektor zabrały głos, aby podziękować w sposób szczególny osobom zaproszonym, które miały wpływ na rozwój szkoły na przestrzeni lat. Mowa tu m.in. o członkach Społecznego Komitetu Budowy Szkoły z jego przewodniczącym panem Tadeuszem Kusiem na czele.

W trakcie obchodów 25-lecia istnienia szkoły nie mogło zabraknąć uczniów, dlatego też w dalszej części uroczystości mieli oni okazję zaprezentować swój program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów obu szkół pod opieką pani Marzeny Muzyki oraz pani Renaty Kosmy. Z kolei scenariusz przedstawienia został zredagowany przez panie: Katarzynę Dębińską-Zwięczak oraz Natalię Chrobak-Lis. Nie zabrakło też pokazu umiejętności artystycznych najmłodszych wychowanków naszej palcówki czyli grupy przedszkolnej, przygotowanej przez panią Dorotę Kupkę i panią Dagmarę Urbańską. Co do jednego, wszyscy byli zgodni - młodzi adepci sztuki fantastycznie podołali powierzonym im rolom. Wszystko to dopełniał wyjątkowo kreatywny wystrój, między innymi tarcze szkolne nawiązujące do dawnych lat. Nieoceniona była tutaj wielogodzinna praca pań dekoratorek: Iwony Gawlas i Darii Łukaszewskiej.

Po występach dzieci przyszedł czas na przemówienie wójta gminy Jasienica pana Janusza Pierzyny. Ponownie nawiązał do początków budowy szkoły, wymienił ogromne zasługi radnego pana Franciszka Handzla oraz członków Społecznego Komitetu Budowy szkoły i złożył na ręce Dyrekcji tabliczkę upamiętniającą ten wyjątkowy jubileusz. Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców oraz przedstawiciele społeczności lokalnej: KGW, OSP, Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Ten dzień z całą pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci, nie tylko ze względu na uroczysty i podniosły charakter jubileuszu, ale także z powodu wspomnień, jakie zostały przywołane.

Autor: Natalia Chrobak-Lis

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Dyrektor ZSP w Mazańcowicach oraz Dyrektor Gimnazjum w Mazańcowicach

  Dyrektor ZSP w Mazańcowicach oraz Dyrektor Gimnazjum w Mazańcowicach

 • Powiększ zdjęcie Zaproszeni goście

  Zaproszeni goście

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie szkoły

  Uczniowie szkoły

 • Powiększ zdjęcie Wytęp artystyczny

  Wytęp artystyczny

 • Powiększ zdjęcie Wójt Gminy Jasienica z zaproszonymi gośćmi

  Wójt Gminy Jasienica z zaproszonymi gośćmi